Akcesoria i gadżety do nauki czytania w szkole lub bibliotece. W tej sekcji znajdziesz pomoce dydaktyczne oraz gadżety, które z powodzeniem możesz wykorzystać podczas nauki czytania z dziećmi w szkole lub w bibliotece. Udostępniamy między innymi: odznaki czytelnika, dyplomy, zakładki do książek, kolorowanki, zgadywanki, scenariusze
Scenariusz zajęć integracyjnych klasa I Alina SzkopiakTemat bloku : Moja OjczyznaTemat lekcji „ Mój kraj – Polska”Cele ogólne: Dziecko: - kształtuje poczucie tożsamości narodowej- posiada wiedzę na określony temat- doskonali umiejętność czytania - zna prawidłowy wynik działań na dodawanie i odejmowanie-poznaje polskie symbole narodowe (mapa, godło, flaga);- wyjaśnia pojęcie „ojczyzna”;; - rozwija umiejętność uważnego słuchania i logicznego myślenia;Cele operacyjne:Uczeń:- umie czytać głośno, płynnie zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne ,- umie wypowiadać się na temat swojej ojczyzny,- wie, że zdanie zaczynamy pisać wielką literą,- potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela,- wypowiada się pełnymi zdaniami,- umie wypowiadać się na temat ilustracji,- zna symbole narodowe i potrafi je opisać,- wie, jak zachować się podczas słuchania hymnu narodowego,- potrafi wskazać na mapie góry, morza, rzeki,- potrafi układać zdania z rozsypanki wyrazowej,- samodzielnie sprawdza poprawność wykonania zadania. Metody:- czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania- słowna: opis, pogadanka ,praca z tekstem, rozmowa- oglądowa: ilustracje, pokaz- burza mózgów,- metoda niedokończonych zdań,- praktycznego działania,- indywidualna- z całą grupą - zbiorowaŚrodki dydaktyczne: - szyfrogram, cyfry od 1-10 - wiersz Cz. Janczarskiego ”Co to jest Polska”- mapa Polski,- podręcznik „Tropiciele”- e- book,- ilustracje przedstawiające piękno Polski ( góry, morze, pole, miasto, wieś, szkołę, łąkę),- karteczki do zapisywania,- rozsypanka wyrazowa,- symbole narodowe ( godło, flaga, hymn narodowy),- kaseta z nagraniem hymnu z zabytkami WarszawyPrzebieg zajęć: integracyjna: Wstaną i pomachają naszemu gościowi te dzieci, które: - mają dzisiaj dobry humor- mają coś żółtego na sobie- zjadły dzisiaj cale śniadanie- są w krótkim rękawku- są mózgów. N. rysuje na tablicy duży dom. U. wymieniają skojarzenia z tym rysunkiem. Powieszenie na tablicy mapy Rozwiązanie szyfrogramu matematycznego, którego wyniki działań ułożone od najmniejszego do największego dadzą nam hasło czyli temat przewodni O-2, A -6, S-4, P-1, K-52+1 ,6-4, 5+1 ,7-3, 3-2, 3+2POLSKA – określenie liczby sylab i głosek4. A czym jest Polska dla Cz. Janczarskiego dowiecie się z wiersza pt. „Co to jest Polska?” Co to jest Polska? spytał Jaś w to wieś i las, i zboże w polui szosa, którą pędzi do miasta autobus,i samolot, co leci wysoko nad to miasto, strumień i rzeka,i komin fabryczny, co dymi z daleka,a nawet obłoki, gdy nad nimi to jest także twój rodzinny przedszkole?Tak – i przedszkole, i róża w ogrodzie i książka na Czym jest Polska dla autora wiersza?, a dla Was?- Kto wskaże palcem na mapie kontur Polski?- Co ma wspólnego dom, który widzimy na tablicy z mapą Polski?- Jakim miejscem jest dom?- Co czujecie, kiedy jesteście w domu?Polska jest naszym domem. Miejscem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie. Tu rozpoznajemy miejsca, domy, ulice, ludzi. Tu są zapachy, smaki, które dobrze znamy i lubimy. W domu, w Polsce wszystko jest nam bliskie i znane. Znakami naszego domu – Polski jest biało-czerwona flaga i godło z białym Praca z e-bookiem. Opowiadanie o miejscach do których wybierają się dzieci, na podstawie ilustracji6. Zabawa Jedzie pociąg z daleka’ Czeka nas dzisiaj podróż nikt nie karze na siebie pociąg wsiadamy i wsiadają do pociągu i śpiewają’Jedzie pociąg z daleka,Ani chwili nie czeka, konduktorze łaskawy, zawieź nas do ......A dokąd?. Zaproszenie dzieci w podróż po Polsce.).Dojeżdżamy na południe Polski:- jakim kolorem na mapie zaznaczone są góry?- wskazanie gór na mapie Polskic). Dalej podróżujemy pociągiem przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” – Zawieź nas do...N. A dokąd?Pora wysiadać już podróżnicy ,dojechaliśmy do naszej stolicy! nt zakończonej zabawy-jakie miasta odwiedziliśmy podczas naszej podróży?Do jakiego miasta dotarliśmy na koniec?8. Zaproszenie do zwiedzania Warszawy(prezentacja plansz, ilustracji)- wskazanie Warszawy na mapie- czytanie globalne wyrazu: WARSZAWA - określenie liczby sylab, głosek i liter- czym obecnie jest Warszawa? – stolicą Polski9.. Zabawa „Prawda czy fałsz” – na zdanie prawdziwe wstają z krzeseł, a na fałszywe siedzą na krzesłach:- przy śpiewaniu hymnu należy zachować powagę, - największa rzeka Polski to Wisła- godłem Polski jest lew z koroną, - naszą Ojczyzną jest Polska, - Polska leży w Afryce- stolicą polski jest Kraków;10. Układanie zdań z rozsypanki zdaniowej i przepisywanie ich z utrudnieniami do zeszytu- praca indywidualna jest naszą biały jest naszym Odpowiedź na pytania do wiersza W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś?”Kto ty jesteś? Polak znak twój? Orzeł ty mieszkasz? Między jakim kraju? W polskiej ta ziemia? Mą zdobyta? Krwią i ja kochasz? Kocham w co wierzysz? W Polskę pytań z wiersza na tablicy, a zadaniem dzieci jest wyszukanie spośród wielu zdań prawidłowych odpowiedzi i ich zawieszenie na Podsumowanie zajęć: Quiz „Co wiem o Polsce?”:Nasz kraj to ....................PolskaGodło Polski to............................Biały Orzeł na czerwonym tleFlaga Polski ma kolor .....................................biało - czerwonyDawna stolica Polski to ..................................KrakówStolica Polski to..................................WarszawaPolska leży w .....................................EuropieMieszkamy w Polsce , jesteśmy .................................... i prezentacja symboli narodowych14. Uzupełnianie zdań w kartach Zadanie pracy domowejPokoloruj godło Polski i wklej do zeszytu. Wpisz do zeszytu zdania z rozsypani wyrazowej16. Podziękowanie za pracę na lekcji

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-letnich . Grupa: 3-latki . Temat zajęcia: Mój dom-Polska. Nabywanie świadomości narodowej. Cele ogólne: -Kształtowanie postawy patriotyzmu. - Rozbudzanie szacunku dla symboli narodowych. -Próby wyrażania nastroju utworu muzycznego ruchem. - Cele operacyjne: Dziecko:

Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w PabianicachTemat zajęć: POLSKA – MOJA OJCZYZNATermin: I – Wesołe Kaczorki i IV - Misiaki Wiek dzieci: 5 i 6 - latkiMiejsce: sala przedszkolna grupy MisiakówOsoba prowadząca/e: Anna Dyniak, Magdalena Chołys, Kinga Nowicka, Monika WitusikCel ogólny: kształtowanie poczucia przynależności narodowejPrzewidywane efekty: Dziecko: 1. Wymienia i nazywa symbole Odwzorowuje ruchem Współdziała w grupie metody aktywizujące (metody twórcze: swobodnej ekspresji muzycznej, plastycznej), oglądowe (projekcja filmu), słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia i instrukcje).Formy: działalność indywidualna, zespołowa, zbiorowa (praca z całą grupą). Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego: • Obszar III, punkt 2: „Dziecko odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np.; grupy teatralnej, grupy sportowej”.• Obszar III, punkt 6: „ Dziecko nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np.: szacunek do dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość”.• Obszar IV, punkt 10: „Dziecko wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np.: o smoku Wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”..Pomoce / środki dydaktyczne: komputer, projektor, ekran, tamburyn, nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”, wstążki białe i czerwone z bibuły (paski ok. 3 cm szerokości), nagranie piosenki „Płynie Wisła, płynie”, kleje, arkusze papieru pakowego z narysowanymi konturami flag, kotyliony biało – czerwone, medale „W krainie orła białego”PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Powitanie: • przedstawienie celu spotkanie dwóch oddziałów przedszkolnych, • zabawa „Witam wszystkich, którzy...” – nauczyciel prosi, by pomachały do niego osoby, które zgadzają się z wypowiadanymi przez niego powitaniami, np.: witam wszystkich którzy, przyszli dziś do przedszkola, którzy wiedzą jak nazywa nasz kraj, którzy wiedzą, jakie barwy ma flaga Polski, którzy słyszeli legendę o smoku Rozmowa kierowana, inspirowana filmem „Polak Mały” – przedszkolaki oglądają sześciominutowy film, a następnie odpowiadają na pytania: jakie znacie polskie symbole narodowe?, dlaczego orzeł na czerwonym tle jest naszym godłem? Jaki tytuł nosi polski hymn? 3. Zabawa ruchowa „Orły do gniazd” – przedszkolaki dobierają się trójkami. Dwie osoby stają naprzeciw siebie i chwytają się za ręce – tworzą gniazdo, trzecia osoba staje między nimi – jest orłem. Na dźwięk tamburyna orły wyfruwają z gniazda i poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Gdy tamburyn przestaje grać orzeł musi wrócić do gniazda (niekoniecznie swojego). Po chwili zabawy następuje zmiana dziecka, które było Do hymnu! - zapoznanie z hymnem narodowym. Nauczyciel, odwołując się do filmu prosi, by dzieci odpowiedziały na pytania: kiedy / w jakich sytuacjach śpiewa się hymn? Jak się należy wtedy zachować? Następnie prezentuje postawę, jaka należy przyjąć podczas śpiewania hymnu państwowego. Przedszkolaki poruszają się swobodnie po sali, jednak gdy usłyszą umówione hasło: do hymnu! przyjmują odpowiednią postawę. Nauczyciel po kilku próbach śpiewa hymn, dzieci, które znają mogą się Zabawa ruchowa – improwizacja ruchowa do muzyki „Płynie Wisła, płynie”. Przedszkolaki otrzymują białe i czerwone wstążki z bibuły. Nauczycielka tłumaczy przedszkolakom zadanie: zaraz usłyszycie muzykę, chwyćcie wstążkę w dłoń i wykonujcie ruchy, tańczcie tak jak czujecie. Słuchajcie muzyki. Gdy jest szybka, tańczcie szybko, gdy jest wolniejsza, tańczcie wolniej. Nauczyciel prowadzi pokaz improwizacji ruchowej przez cały utwór, by przedszkolaki, które nie mają pomysłu mogły naśladować. 6. Polska – biało – czerwoni! Ze wstążek, z którymi tańczyły dzieci, teraz będą wykonywały flagę. Prosimy, by dzieci przypomniały – opowiedziały, jak wygląda polska flaga. Następnie pokazujemy przedszkolakom kontury polskiej flagi. Dzieci przyklejają białe i czerwone paski tak, by wypełnić kontury flagi. Zadanie przeprowadzamy z podziałem na Quiz wiedzy o symbolach narodowych. Nauczyciel czyta zagadki dotyczące polskich symboli narodowych. Dziecko, które zna odpowiedź podnosi rękę, a następnie wskazane przez nauczyciela, odpowiada. 8. Podziękowanie za udział w zajęciach. Każde dziecko otrzymuje biało – czerwony kotylion oraz medal kraju orła białego. Kolorowy medal przedszkolaki przyklejają na kotylion, a następnie umieszczają na piersi. O p r a c o w a n i e: Anna DyniakMagdalena ChołysKinga NowickaMonika Witusik 3. Zabawa „peleryna niewidka”. Dzieci z rodzicami siedzą w kole. Na hasło nauczyciela zamykają oczy, a ten przykrywa jedną z par “peleryną niewidką”. Wszyscy otwierają oczy, a ich zadaniem jest odgadnąć, która para została ukryta pod peleryną. 4. Zabawa „Kto, tak jak ja…”. Dzieci i rodzice siedzą w kole na dywanie.
Scenariusz warsztatów „POLSKA - MOJA OJCZYZNA”Grupa VII Opracowała: Agnieszka PorębskaTemat kompleksowy: „Kto Ty jesteś? Polak Mały” Zadania z podstawy programowej: ogólne:• kształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju i symboli narodowych • rozwijanie poczucia przynależności narodowej• rozbudzanie zainteresowań krajem ojczystym• budzenie uczuć patriotycznych• uwrażliwienie się na piękno poezji i pieśni patriotycznej• kształtowanie świadomości przyjęcia właściwej postawy podczas śpiewania, słuchania hymnu PolskiCele szczegółowe /dziecko/:• utrwala nazwy i wizerunek polskich symboli narodowych • utrwala wiadomości o Polsce• śpiewa hymn narodowy • wysłucha hymnu narodowego- zachowa w tym czasie właściwą postawę: „na baczność” - w ten sposób okazujemy szacunek Polsce- naszej Ojczyźnie• doskonali umiejętność dokonywania analizy i syntezy• dzieli wyrazy na sylaby• posługuje się liczebnikami porządkowymi w sytuacjach zadaniowych• rozpoznaje i nazywa litery, ćwiczy czytanie globalne• doskonali sprawność manualną palców i dłoni, dba o estetykę swojej pracyMetody: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczneFormy: indywidualna, zbiorowaŚrodki dydaktyczne: dekoracja sali, flaga, godło, płyty CD, ilustracje, mapa Polski, ilustracje, kolorowy i biały papier, klej, nożyczki, koperty, cyfry, litery, rebus, balony, płyty CD, zajęcia: 1. Powitanie przy piosence „Wesoło witamy”2. Powitanie przez prowadzącą nauczycielkęWitam wszystkich gości. A dlaczego się spotykamy? Zbliżają się urodziny naszego kraju - Polski. Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty Polska miała kłopot z trzema sąsiadami. Zabrali nam ziemie i mówią: Nie ma Polski, nie ma. Źli ludzie zabrali nam Polskę. Ale Polacy bardzo kochali swój kraj. Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918r odzyskali Polskę – dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę. Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość -czyli wolność. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny, dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w ojczyzna posiada swoje symbole narodowe. Są nimi godło, flaga i hymn państwowy. Posłuchajmy go teraz wspólnie (zwrócenie dzieciom uwagi na zachowanie odpowiedniej postawy). 3. Wysłuchanie, zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?4. „Zabawy z literkami”- zabawa dydaktyczna /„Zabawy z literkami- zastosowanie Odimiennej Metody Nauki Czytania Dr Ireny Majchrzak z elementami języka angielskiego”/.Na dywanie znajdują się ilustracje i napisy. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie podpisów do ilustracji, a następnie ułożenie tych wyrazów z rozsypanki literowej w oparciu o umieszczoną powyżej nazwę /praca w grupach/. Ostatnim zadaniem jest przeliczanie liter w wyrazie oraz określanie liczby liter za pomocą kartoników z cyferkami.• godło• flaga• Warszawa• Gdańsk• Kraków• Wisła• Polska5. „Zgaduj - zgadula”- rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowychNauczyciel rozkłada przed dziećmi kolorowe koperty z cyframi. Chętne dziecko losuje karteczkę z numerkiem, odczytuje go i odszukuje koperty z tą samą cyfrą. Podaje ją nauczycielce, która odczytuje znajdującą się wewnątrz koperty zagadkę. Zadaniem dziecka jest jej odgadnięcie. Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie. (godło)W państwowym godle umieszczony,głowa stworzona do korony (orzeł)Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie. A na niej biel jest i czerwień. (flaga)Herbem tego miasta, jest piękna syrenka, która miecz i tarczę dzierży w swoich imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano, I stolicą państwa polskiego mianowano. Przez nie rzeka Wisła przepływa, zatem jak stolica Polski się nazywa? (Warszawa)Ta szeroka rzeka płynie, po polskiej krainie. Niczym błękitny, ostry nóż, przecina Polskę wzdłuż. Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę. W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę. (Wisła)Zwie się Mazurek Dąbrowskiego, Choć Wybicki jest autorem. Pieśnią jest państwa polskiego. Polski trzecim jest symbolem. (hymn)To miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna. To nasze państwo, każdy to przyzna. Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa, Jak nasz piękny kraj się nazywa? (Polska)6. „Dokończ zdanie” – zabawa słownaDzieci stoją w kręgu a nauczyciel rzuca piłkę, mówiąc pierwszą część zdania, zadaniem dziecka jest jego dokończenie:Moja ojczyzna to.......Godło Polski to..........Gdy słyszymy hymn, należy....... Nasze symbole narodowe to..........Flaga Polski ma barwy................... 7. „Biało –czerwone kotyliony”- praca plastyczna8. „Orzeł Biały”- zabawa ruchowa ze śpiewem9. Podziękowanie za udział w zajęciach, rozdanie białych i czerwonych balonów.
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest zaplanowanie części artystycznej. Ja organizowałam uroczystość na dwa sposoby. Dostosowywałam je do możliwości dzieci oraz rodziców. Niektórzy rodzice bardzo chcą, aby ich pociechy recytowały wierszyki. Wówczas każda inna forma nie cieszy zadowoleniem, uznaniem itp. „Polskie symbole narodowe” – zajęcia dla dziecka 3-letniego (Tygryski, Żółwiki, Żuczki) Dzień dobry dzieci, dziś już piątek. Podsumujmy tydzień bardzo ważnych wiadomości. Zaczynamy! Temat tygodnia: „Moja ojczyzna” Temat dnia: „Polskie symbole narodowe” PRZEBIEG: Zabawa dydaktyczna Jak się nazywasz? Rodzic prosi, aby dziecko przedstawiło się (4-latki mogą także podać swój adres zamieszkania). Mówi, dlaczego warto to wiedzieć i kiedy takich informacji nie należy podawać (np. nieznajomemu). Ćwiczenia słuchowe „Dzielimy na sylaby”. Rodzic wypowiada sylabami słowa związane z Polską (np.: fla-ga, Wis-ła), a zadaniem dziecka jest podawanie całej nazwy. Słuchanie wiersza „Kto ty jesteś” Rodzic z dzieckiem słucha wierszyka 2-3 razy, następnie próbuje za zmianę powiedzieć fragment wiersza. Kochane dzieci wstajemy! Czas na trochę ruchu! Zapraszam do zabawy! Oglądanie flagi i godła Polski. (Przypomnienie jak wyglądają symbole narodowe). Rodzic prezentuje dzieciom godło i flagę Polski, przypomina także ich nazwy. Prosi, aby dzieci opisały ich wygląd i powiedziały, gdzie można zobaczyć symbole narodowe. Flaga Polski: Godło Polski: Podsumowanie zajęć – zabawa w kończenie zdań. Rodzic wypowiada kolejne zdania, a dzieci je kończą. Kraj, w którym mieszkam, to… Godło Polski przedstawia… Flaga Polski ma dwa kolory: … Gdy słyszymy hymn, musimy… Nasze symbole narodowe to… Brawo dzieci! Wiem, że poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami, jestem z Was bardzo dumna. Wszyscy zasługujecie na słoneczka. Dlatego mamusia lub tatuś narysuje dla Was piękne słoneczko w nagrodę. Miłego weekendu! Piosenka do posłuchania dla chętnych: Źródło: InternetMac edukacja Przewodnik metodyczny „Olek i Ada” A/A+ Opracowanie: Katarzyna Karman
KOLORY JESIENI. 1. Rozwijanie umiejętności tworzenia zbiorów i porównywania ich liczebności. 2. Rozwijanie ruchowej i plastycznej inwencji twórczej dziecka. 1. Dziecko zna i nazywa kolory: żółty, zielony, czerwony. 2. Dziecko wie, że łącząc kolory żółty i czerwony otrzyma pomarańczowy.

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie młodszej (3,4latków)Opracowała: Zofia PilchTemat zajęcia : ,,Jesteśmy Polakami ”Cele ogólne :-Budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych- przypomnienie barw flagi i godła państwowego-Rozpoznawanie melodii hymnu państwowego oraz zachowania właściwej postawy podczas słuchania hymnu słownika dzieci o nowe operacyjne (dziecko potrafi ): -rozwiązać zagadki-wie, jak nazywa się nasza Ojczyzna-rozpoznaje flagę i godło Polski-zna znaczenie barw narodowych-śpiewa piosenkę , tańczy do muzyki-rozpoznaje melodię hymnu państwowego-zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnuMetody pracy: czynne , oglądowe , słowneFormy pracy : indywidualna , grupowaŚrodki dydaktyczne : zagadki ( flaga , godło, ojczyzna ), flaga Polski , godło, płyta CD z nagraniem hymnu państwowego ,piosenką ,,Jak przyjemnie maszerować ” ,melodie z różnych regionów , kartki białe i czerwone, nagranie szumu wiatru , kolorowe paski papieru, klej, szablon flagi Polski, Przebieg zajęcia : piosenką ,, Na powitanie wszyscy razem ”. zagadek ( na tablicy umieszczona jest flaga i godło Polski ) :- Pytanie nietrudne- każdy to przyzna , jak się nazywa nasza Ojczyzna ? ( Polska )-Biel na niej jest i czerwień , powiewa pięknie ,gdy wiatr się zerwie ( flaga )-W górach mieszka wielki ptak. To jest naszej Polski znakZobaczysz go kiedyś może , to jest przecież biały...(orzeł )3. ,,Nasze barwy ojczyste” - przypomnienie znaczenia barw na fladze Polski ( biel –czystość, serce czyste, czerwień – miłość ) -dzieci opisują wygląd godła i flagi do fragmentu piosenki ,,Jak przyjemnie maszerować ”. Dzieci ustawione w dużym kole- maszerując naśladują czynności wymieniane w piosence:Jak przyjemnie maszerować, plecki swoje wyprostować. Maszerują przedszkolaki -młodsze, średnie i starszaki . ref: Hej, hej, hej zróbmy wielkie koło bawmy się wesoło raz, dwa , trzy. 2x ( na słowa raz, swa, trzy –klaszczą w dłonie ) ruchowa ,,Chorągiewki na wietrze ”- połowa dzieci z grupy otrzymuje kartki białe , druga część grupy- kartki w kolorze czerwonym. Na przerwę w nagraniu ( odgłos wiatru ) zadaniem dzieci jest dobrać się w pary , tak aby powstała flaga biało-czerwona . słowna ,, Prawda -fałsz ”– nauczyciel mówi zdanie np.,, Mieszkamy w Polsce” , ,,Nasza stolica to Warszawa ”, ,,Flaga Polski ma kolor biało- niebieski ”-zadaniem dzieci jest określenie , czy to prawda czy fałsz . ruchowo-słuchowa ,, Baczność – hymn Polski ”. Dzieci poruszają się do muzyki ( nagrań melodii z różnych regionów Polski np. melodia góralska, Lasowiak i inne ) . W momencie , gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”a gdy słyszą inną muzykę – tańczą swobodnie . ,,Flaga Polski ” –na stoliku leżą pocięte paski kolorowego papieru . Zadaniem dzieci jest odnalezienie właściwych barw, umieszczenie ich i przyklejenie na szablonie Porządkowanie miejsc pracy. Podziękowanie za udział w zajęciu . Zakończenie zajęcia.

Warszawa - stolica Polski: scenariusz zajęć dydaktycznych dla 4 i 5 latków - strona 2. Warszawa i najważniejsze miejsca - pokaz Warszawy na mapie i zdjęć przedstawiających ważne miejsca w stolicy. Pałac prezydencki, Sejm, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, pomnik syrenki.
Scenariusz zajęcia patriotycznegoGrupa: 4-latkiTemat : Polska - mój domCele ogólne:•prezentowanie zasobu wiadomości z zakresu edukacji patriotycznej,•kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej,•budzenie szacunku i przywiązania do symboli szczegółowe:•wie, że jest Polakiem,•wie, jak nazywa się nasza ojczyzna,•wie, czym są symbole narodowe,•rozpoznaje godło państwowe w sali przedszkolnej, opowiada, co ono przedstawia,•opisuje flagę Polski,•słucha hymnu Polski, zachowując odpowiednią postawę,•wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniem pracy: z całą grupą, pokaz, rozmowa, ćwiczenia dydaktyczne: płyta CD z nagraniami , białe i czerwone paski krepiny, puzzle ,,Godło Polski” w kopertach dla każdego dziecka, kredki, klej, wiersz Czesława Janczarskiego pt. ,,Barwy Ojczyste” , ilustracje symboli ,,Wszyscy są...'' Nauczycielka: Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o bardzo ważnych dla nas sprawach. O tym, kim jesteśmy i o czym zawsze powinniśmy pamiętać. Posłuchajcie Zagadka o,, Orle Białym''Czy wiesz jaki to znak:w czerwonym polu biały ptak? (Orzeł)Nauczycielka:-jakiego koloru jest orzeł?- na jakim tle?- znajdźcie go w naszej sali3. Wspólne układanie puzzli na dywanie ( pocięte godło na kilka części).Na dwie części 3- latki , na 4 części 4- Zagadka ,,Flaga'' na podstawie wiersza Czesława Janczarskiego pt: ,, Barwy ojczyste''Powiewa, gdy wiatr się zerwie a na niej jest biel i czerwieńczerwień to miłość biel - serce czyste .Piękne są nasze barwy ojczyste. (Flaga)Nauczycielka:-jak wygląda nasz flaga?-odnajdźcie flagę Polski wśród innych flag 5. Zagadka ,, Hymn ''Zwie się Mazurek Dąbrowskiego Pieśnią jest państwa polskiego ( Hymn)Słuchanie hymnu państwowego zachowując odpowiednią słuchają hymnu w postawie „na baczność”, z zachowaniem należytej Zabawa orientacyjno-porządkowa ,, Biało-czerwona”.Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i rozdaje paski krepiny , jednej grupie białe, drugiej- czerwone. Dzieci poruszają się do muzyki, machając paskami w górze. Na hasło: Ułóż flagę!, dzieci dobierają się parami i układają na podłodze flagi z białych i czerwonych pasków. Nauczyciel sprawdza czy wszystkim udało się znaleźć odpowiednią plastyczna : ,,Orzeł biały"8. Ewaluacja zajęć: „Prawda, fałsz” - ocenianie wypowiedzi nauczyciela za pomocą znaczków z uśmiechniętą bądź smutną buzią:-Jesteśmy Polski jest biało - słuchania hymnu stoimy na baczność z zachowaniem należytej Polski jest biały łabędź na czerwonym w Polsce, więc posługujemy się językiem angielskim. kcsh3p. 412 227 6 167 261 236 67 295 412

polska scenariusz 3 latki